Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie Ajaxu

8. 12. 2011

 

  Klub byl založen 18.března 1900 Florisem Stempelem, Carelem Reeselem a bratry Hanem a Johanem Dadeovými. Původní dresy Ajaxu byly černé s červenou páskou kolem pasu, tento dres však byl brzy nahrazen červeno-bílou pruhovanou košilí a červenými kraťasy. Červená, černá a bílá jsou dodnes barvy vlajky Amsterdamu.

Nicméně pod vedením manažera Johna Kirwana se probojoval Ajax poprvé v roce 1911 do nejvyšší holandské soutěže Eredivisie a byl přinucen změnit barvy dresu, neboť stejné barvy měla i Sparta Rotterdam, tehdejší pravidlo znělo, že nováčci se musí přizpůsobit v dresech stálým týmům.

Nakonec se nechali inspirovat dresy Arsenalu Londýn a tak začali používat bílou košili se svislým červeným pruhem na hrudi a na zádech. Tento dres je dodnes používán a patří k nejprodávanějším dresům na světě.

Ajax ovládl evropský klubový fotbal na počátku 70. let, kdy se stal v letech 1971, 1972 a 1973 vítězem Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ). Hlavní zásluhy na úspěších měli vysoce respektovaný trenér Rinus Michels a fotbalový génius Johan Cruijff. Tehdy Rinus Michels pojmenoval definici Totální fotbalu, kdy hráči plnili všechny funkce a snažili se zaplnit každé místo na hřišti.

Ajax je věhlasný pro svou základnu na talenty a pro program, který jim umožňuje se zdokonalovat. Ajaxem prošlo mnoho vynikajících fotbalistů - nejlepším příkladem je Johan Cruijff. Dále základny v Jihoafrické Republice vynesly mnoho známých jmen například Steven Pienaar nebo Aaron Mokoena.

V roce 1995 vyhrál Ajax Ligu Mistrů, byla éra, kdy měl ve své sestavě snad nejlepší hráče na světě, v brance Edwina van der Sara dále hráče jako byli Michael Reizinger, Frank de Boer a Danny Blind v obraně. V záloze hráli Ronald de Boer, Edgar Davids a Clarence Seedorf. V útoku pak trenér nechal působit Marca Overmarse a Patricka Kluiverta. Tým tehdy trénoval Louis van Gaal. 

                   article-1173644-00183ce400000258-513_468x287_popup.jpg       

Nynější výsledky jsou trochu skoromnější. Ajax vyhrál Eredivisii (nejvyšší nizozemská fotbalová soutěž) v ročnících 2002/2003 a 2003/2004. Talenty však stále produkuje.

Největšího rozruch za poslední léta vzbudila v roce 2005 rezignace trenéra Ronald Koemana, který přiznal neshody s vedením i někdejší hlavní hvězdou týmu van der Vaartem, později také přiznal, že ztratil motivaci pracovat pro Ajax. Tato rezignace donutila odstoupit ředitele týmu Louise van Gaala ze své funkce.

Koemana překvapivě nahradil bývalý hráč Ajaxu Danny Blind, který neměl s trénováním žádné zkušenosti. V období, kdy vedl Ajax, z týmu odešli velice platní hráči Nigel de Jong a Rafael  van der Vaart přestoupili do Hamburgeru SV, jiní hráčí jako Tomáš Galásek, Steven Pienaar a Maxwell oznámili, že odejdou po skončení sezóny 2005/2006.

Tým ale doplnili opět dva výteční mladíci Klaas Jan Huntelaar a Švéd Markus Rosenberg. Nakonec Blind vydržel ve své funkci pouhých 422 dní. Dalším trenérem se stal Henk ten Cate.Současný trenér Ajaxu je bývalý hráč Frank de Boer,který tým dovedl k zisku jubilejnímu 30.titulu v sezoně 2010/2011.